8 powodów, dla których explainer jest wyjątkowo efektywną formą komunikacji

Explanatory Video / Explainer animowany

Z pewnością spotkaliście się już z formatem explainera. Krótka (90-120 sekund) animacja, w prosty i wyczerpujący sposób informuje i wyjaśnia np. cechy i wyjątkowy charakter produktu, nową technologię lub instrukcję obsługi. Język explainera jest przejrzysty i zwięzły, a strona wizualna tak atrakcyjna i angażująca, by szybko zdobyć i utrzymać uwagę widza.

Czym explainer wyróżnia się wśród formatów video?

1. Jest krótki i bez długiego wstępu, przechodzi do istoty tematu.
2. Ma prosty przekaz – w zrozumiałej i klarownej, dla widza, narracji opisuje co, jak i dlaczego.
3. Jest skierowany bezpośrednio do potencjalnych odbiorców produktu, technologii itd.
4. Jest dziełem najwyższej jakości, wyróżnia firmę, o której opowiada.
5. Zawiera elementy humoru i angażuje emocje odbiorcy.
6. Widoczne jest DNA marki, jej paleta kolorów, czcionki, identyfikacja wizualna.
7. Obraz i słowo uzupełniają muzyka i efekty dźwiękowe, które nadają odpowiedni klimat by opowiedzieć wyjątkową historię i zaangażować widza.
8. Głos lektora – godny zaufania, dopasowany do tematu, opowiada co dzieje się na ekranie.

Oto 8 powodów dlaczego explainer jest tak efektywną i atrakcyjną formą komunikacji:

– zwięzły przekaz – maksymalna ilość informacji w najkrótszym czasie. Wiemy, że dzisiejszy odbiorca ma bardzo mało czasu i jest dobrze wyedukowany. Zainteresują go treści, które mają dla niego rzeczywistą wartość, odpowiedni kontekst i odnoszą się do spraw istotnych.
– problem i rozwiązanie – w linearnej formie pokazuje sekwencję wydarzeń, przekonując jak proponowany produkt rozwiąże problem odbiorcy, potencjalnego klienta. To prosta droga do udanej konwersji sprzedażowej.
– kreatywna, unikalna forma – znakomite rysunki, oryginalne postacie, unikalna kreska czy innowacyjna animacja, przejrzysty tekst informacyjny z elementami humoru, atrakcyjna muzyka i przekonywujący głos lektora. Zaskocz, zachwyć i rozśmiesz odbiorcę.
– uniwersalny format – explainer pokazać można dosłownie wszędzie – strona www, media społecznościowe, komunikacja wewnętrzna klienta, punkty sprzedaży. Explainer sprawdza się wszędzie, w każdym kontekście.
– proste i skuteczne narzędzie dla marketerów – łatwe do nauczenia, niedrogie.
– wszechstronne zastosowanie – dla stałych i dla nowych klientów.
– znakomity sposób na pokazanie osobowości marki – Twoja marka może zagrać główną rolę i pokazać czym jest poprzez kolory, elementy identyfikacji, odpowiednio dobraną muzykę i głos narratora.
– prezentacja benefitów – krótki pokaz zalet produktu, wyjątkowego charakteru oprogramowania czy technologii. Odbiorca zobaczy i pozna dokładnie czym jest Twój produkt i dlaczego warto go kupić. Edukujemy potencjalnego odbiorcę i budujemy zaufanie.

Explainery animowane to nasza specjalność. Zobacz przykłady klikając TUTAJ.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak wykorzystać explainer w komunikacji Twojej firmy wypełnij BRIEF na stronie lub skontaktuj się z nami.

 

Agnieszka Sobocińska
Managing Partner & Producer – M8 Production House Sp. z o.o.
Tel.: +48 518 92 14 06
Fax: +48 22 543 73 21
e-mail: asobocinska@m8house.com

Agnieszka Sobocińska

Doświadczony i kreatywny Kierownik Produkcji. Ukończyła studia poligraficzne na Politechnice Warszawskiej. Od lat pracuje w szeroko pojętej reklamie i produkcji. Bardzo ceni kreatywną stronę procesu. Lubi wyzwania i zadowolenie Klienta po obejrzeniu finalnej wersji projektu. Specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych ze szczególnym uwzględnieniem spotów reklamowych, explainerów animowanych oraz postprodukcji.