Animacje 3D – nowoczesna forma reklamy

Jeszcze jakiś czas temu animacje 3D nie były tak znane, jak są teraz. Wirtualne postacie, pojazdy i natura stanowiły raczej wyjątki, jeśli chodzi o spoty reklamowe czy inne formy reklamy. Aktualnie pojawiają się one coraz częściej, co wzbudza coraz większe zainteresowanie odbiorców. Jednak czy aby na pewno jest to taka dobra forma reklamy i czy warto ją stosować?

Po tego typu technologię sięga obecnie niejedna firma, która ceni sobie oryginalne rozwiązania. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że jest to nowa technika reklamy, która zdecydowanie odbiega od tradycyjnych spotów i filmów, które można zobaczyć w telewizji lub Internecie. W związku z tym, ta nietypowa metoda jest czymś, co wzbudza zainteresowanie, wyróżnia się spośród innych, a co za tym idzie – wpływa również na wskaźniki sprzedaży.


Wśród reklam animowanych można wyróżnić ich kilka rodzai – animacje 2D, 2,5D oraz 3D. Różnią się one od siebie sposobem odwzorowania rzeczywistości, które może występować w formie dwuwymiarowej lub trójwymiarowej, tak jak wskazują na to nazwy. Aktualnie wśród wszystkich możliwości, jakie dają animacje 3D najbardziej popularne jest stosowanie w reklamach wirtualnych postaci 3D. Tworzone są one ze szczególnym zwróceniem uwagi na całą kampanię marketingową klienta, co oznacza, że najczęściej animacje bohaterów powstają w oparciu o maskotkę lub postać przewodnią, którą posiada już dana firma. Odpowiednie studio animacji, takie jak nasze, dba o to, aby spot był przeznaczony dla danej grupy wiekowej, zgodnie z wymaganiami klienta. Aktualnie tworzone animacje wykorzystywane są na różny sposób, a powstałe postacie i otoczenie występujące w spotach są oryginalne i różnią się stanowczo od wcześniejszych projektów domu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy animacja 3D jest krótkim filmem czy zwykłym awatarem, zawsze wpływa na klienta i wpływa na poprawę wskaźnika sprzedaży. Jest to forma reklamy, która zdecydowanie zapada w pamięć każdemu i wyróżnia firmę na tle konkurencji.


Warto jednak wspomnieć, że proces tworzenia całej reklamy w postaci animacji 3D jest naprawdę czasochłonny. Może zająć od miesiąca do dwóch, w zależności od poziomu skomplikowania szkicu postaci i całej scenerii animacji. Dla niektórych możne to być wadą, że trzeba tak długo czekać, jednak wszystko wymaga czasu, a poświęcenie jego większej ilości na stworzenie animacji może tylko w pozytywny sposób wpłynąć na efekt końcowy. Animacje 3D to forma reklamy, która nie jest jeszcze tak rozpowszechniona na rynku, jednak coraz więcej firm decyduje się na stworzenie awatarów i specjalnych spotów ze względu na szereg zalet.

Poniżej można zobaczyć jak wyglądają poszczególne części projektowania animacji trójwymiarowej:

Natomiast przykładem takiej animacji może być 8 sekundowy billboard sponsorski wykonany dla Aflofarm S.A. i ich produktu Travisto do wyświetlania w telewizji:

Aby zapoznać się z naszymi rekomendacjami dotyczącymi optymalnej formy produkcji, zapraszamy do wypełnienia naszego krótkiego BRIEFa. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Dziękuję za lekturę i zapraszam do współpracy z naszym kreatywnym zespołem,

Mateusz Bereziewicz
CEO & Executive Producer – M8 Production House Sp. z o.o.

Mateusz Bereziewicz

Doświadczony Przedsiębiorca, CEO i Mentor. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym domem produkcyjnym, a także w negocjacjach z kluczowymi partnerami na rynku.