KRÓTKA HISTORIA FILMÓW REKLAMOWYCH W TV

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach reklamy video są czymś zupełnie normalnym a nawet ich wszechobecność bywa męcząca. Można się na nie natknąć zarówno podczas surfowania po Internecie, jazdy samochodem, jak i w trakcie oglądania telewizji. Czym się zwykle wyróżniają? Intensywnymi kolorami, niesamowitą muzyką i oryginalnym podejściem do tematu, czyli do promowanego produktu czy usługi. Co ciekawe, ich głównym celem nie jest zaspokojenie potrzeb, ale ich wywoływanie. No dobrze, ale każdy tak naprawdę wie – lub tak mu się wydaje- czym jest spot reklamowy. A wiecie, od czego wszystko się zaczęło? Jeżeli nie – zachęcam do lektury poniższego tekstu o historii reklamy w telewizji!

Krótka historia film spot reklamowy w TV M8 Production House

@Copyright by Icon-library.com no. 173081

NADZIEJA MARKETINGU, CZYLI POCZĄTEK TELEWIZJI I TELEWIZORÓW

Z całą pewnością większość osób słysząc lub czytając o reklamie ma przed oczami krótkie spoty reklamowe, będące przerywnikami filmów lub programów w telewizji. Nie ma się co dziwić – obok prasy i radia to właśnie telewizja miała największy wpływ na rozwój reklam. Ale od czego się to zaczęło?

Geneza telewizji sięga 1877 roku, kiedy Julian Ochorowicz- polski filozof i psycholog- sformułował zasady działania telewizji monochromatycznej. Z kolei protoplasta współczesnego telewizora powstał w 1897 roku, kiedy to Polak Jan Szczepanik wynalazł i opatentował w Wielkiej Brytanii telektroskop, aparat przenoszący obraz oraz dźwięk na odległość za pomocą elektryczności. Wynalazek znacznie wyprzedzał jednak swoje czasy, przez co nie stał się wtedy popularny. Nie zmienia to jednak faktu, że Szczepanik został uznany za trzecią najważniejszą osobę, mającą wpływ na rozwój telewizji. Od 1934 roku w Stanach Zjednoczonych zaczął działać pierwszy elektroniczny system telewizji, ale ze względu na ograniczoną dostępność prostej elektroniki, telewizję wprowadzono do powszechnego użytku dopiero po II wojnie światowej. Kolejnymi krokami w tym rozwoju była kolorowa telewizja w 1970 roku oraz telewizja cyfrowa w latach 90-tych.

Tymczasem w Polsce w latach 60-tych dostępny był ciągle tylko jeden program w TVP a kolorowy telewizor był rzadkością przez kolejne dekady. Wiedząc, jakich czasów sięgają próby stworzenia pierwszych telewizorów i telewizji, możemy teraz przedstawić jeden z ich nieodłącznych elementów – historię powstania spotów reklamowych.

GENEZA FILMÓW I ANIMACJI REKLAMOWYCH W TV

Jeden z najważniejszych momentów w historii reklam telewizyjnych miał miejsce 1 lipca 1941 roku. Co się wtedy stało? W amerykańskiej stacji WNBT wyemitowano pierwszy legalny materiał promocyjny trwający 10 sekund. Prezentowanym produktem były zegarki firmy Bulova. Co ciekawe, przedsiębiorstwo poniosło ówcześnie koszt wynoszący… 9 USD, co w dzisiejszych czasach równałoby się kwocie około 175 USD. Prawdziwy rozwój reklam oraz jej globalna ekspansja miała miejsce dopiero po zakończeniu II wojny światowej, wraz z upowszechnieniem się telewizji. I ta dobra passa trwała przez dziesięciolecia, ponieważ jedynie telewizja dawała tak szeroki dostęp do ogromnych grup klientów. Jej współczesnym następcą została reklama video w Internecie.

A jak sprawa telewizji i reklam telewizyjnych wyglądała w Polsce? Niestety od 1939 roku w Europie trwała wojna, a po jej zakończeniu nasz kraj znalazł się pod polityczną dominacją ZSRR. Z kolei aż do późnych lat 80-tych telewizja była głównie oficjalnym źródłem informacji zgodnych z linią partii oraz najważniejszym oknem na kulturę i sport dla widzów. Z tego względu pierwsza współczesna reklama telewizyjna została wyemitowana w Polsce dopiero w 1983 roku, wraz z powolnym odmrażaniem gospodarki. Co wtedy promowano? Była to pułapka na prusaki o nazwie Prusakolep . Dzięki skutecznemu materiałowi odnotowano znaczny wzrost popytu i idącej za tym sprzedaży. Kolejne przykłady z tego pionierskiego okresu to spot PZU w stylu niemego kina czy błyskotliwy marynarz Baltony z Einsteinem 😊

REKLAMA WE WSPÓŁCZESNEJ TELEWIZJI

Od tamtego czasu spoty reklamowe uległy ogromnym zmianom. Ich jakość jest zdecydowanie wyższa, zarówno pod względem obrazu, pomysłów, jak i realizacji. Zmieniły się także telewizory czy ekrany LCD, na których pojawiają się te filmy reklamowe- teraz są to nawet 60-cio calowe, smukłe i często zaokrąglone zestawy kina domowego. Prezentowany na nich obraz jakości 2K lub 4K jest często wspierany efektami podświetlenia tła oraz wielokanałowym dźwiękiem z użyciem subwoofera albo dedykowanego soundbaru.Wypada też wspomnieć o ciągle rozwijającej się technologii produkcji tych reklam. Przykładem mogą być chociażby efekty cyfrowe VFX uatrakcyjniające klasyczny obraz video albo animacje 3D, dzięki którym prezentowane są nieistniejące i niesamowite światy, w których pojawia się reklamowany produkt. Ciekawe efekty daje też wykorzystanie ruchomych kamer, zdjęć podwodnych czy dronów, ujęć slow motion czy animowanych efektów graficznych. Przykładem reklamy telewizyjnej łączącej wiele form i technik jest produkcja M8 Production House dla Concept4Soccer.

Zobacz więcej przykładów na http://m8house.com/portfolio.html

SPOT REKLAMOWY W TELEWIZJI SKUTECZNIE WSPIERA SPRZEDAŻ

Spot reklamowy jest teraz często używany równocześnie w telewizji, kinie i w Internecie, a niekiedy także na zewnętrznych elektronicznych billboardach. Jego rola się zmienia, ale ciągle stanowi kluczowy element reklamowy wspierający cele sprzedażowe i wizerunkowe firm oraz najlepiej budujący zasięg dotarcia reklamy do klientów.
Jeżeli w Twojej firmie potrzebujesz zapierającej dech w piersiach i skutecznej reklamy video- skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy zaprezentować Twoje produkty lub usługi klientom. Wypełnij krótki brief, żeby sprawdzić jaka reklama zadziała najlepiej dla Twojej firmy.

Sprawdź też nasze najczęściej wybierane Pakiety Usług– dostosowane do potrzeb różnych segmentów klientów, mediów i branż.
Znajdź odpowiednią i skuteczną reklamę dla Twojej firmy

Dziękuję za lekturę i zapraszam do współpracy z naszym kreatywnym zespołem,

Mateusz Bereziewicz
CEO & Executive Producer – M8 Production House Sp. z o.o.

tel.: +48 724 55 66 18
e-mail: mbereziewicz@m8house.com

Mateusz Bereziewicz

Doświadczony Przedsiębiorca, CEO i Mentor. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym domem produkcyjnym, a także w negocjacjach z kluczowymi partnerami na rynku.