Co to znaczy świetny film reklamowy?

Świetny film reklamowy? To proste – może odpowiedzieć wielu z Was – przecież każdy zna się na reklamie i potrafi ją ocenić. A przynajmniej tak sądzi. Ponieważ ocena oznacza dla większości głównie stwierdzenie czy reklama się podobała, czy zwróciła uwagę oglądających, czy coś z niej szczególnie utkwiło nam w pamięci. I w większości przypadków jest to niestety ocena negatywna…

Ale trudniejszym pytaniem będzie już: dlaczego ta reklama Ci się nie podobała? Albo wręcz – co byś w niej zmienił/a, żeby ta reklama była lepsza, ciekawsza, wyróżniająca się wśród innych? I tutaj właśnie wkraczają elementy mniej intuicyjne a bardziej techniczne – jak dobrze ta reklama została nakręcona, jak ciekawa jest przedstawiona w niej historia, jakie emocje w nas poruszyła, a także jak długo muzyka albo jingiel z niej „chodzi nam po głowie”?

2 papugi- co to znaczy świetny film reklamowy? Czy ma też sprzedawać? Kto jest naszym idealnym widzem? Jaki jest wymarzony efekt dobrej reklamy i rola domu produkcyjnego w jego osiągnięciu.
Zdjęcie 4782859 © Ketian Chen Dreamstime.com

Czy dobry film reklamowy ma się tylko podobać? Czy ma też sprzedawać?

Tak naprawdę dobra reklama to taka, która spełnia swój cel – pokazuje wartości ważne dla danej marki, edukuje grupę docelową, buduje zainteresowanie konkretnym produktem lub usługą na przykład poprzez uświadomienie klientom jakie potrzeby może on zaspokajać, przypomina o używanym kiedyś produkcie i przyciąga oferowaną promocją albo używając znanego i/lub wzorcowego bohatera (np. piłkarza, lekarki czy influencerki) odpowiada na aspiracyjne dążenie do zaprezentowania swojego wysokiego statusu społecznego lub potwierdzenia odnoszonych sukcesów zawodowych.

Film promocyjny czy produktowy może więc budować wizerunek firmy lub jej usług, powodować zwiększoną sprzedaż ofertowanej usługi dzięki zakomunikowaniu promocji cenowej, zachęcać do wypróbowania nowego produktu lub promować pożądane zachowania, np. zdrowy styl życia.

Kto jest naszym idealnym widzem?

Dobra reklama powinna być oczywiście zrozumiała, czyli mówiąca językiem i odpowiadająca na potrzeby grupy docelowej, do której jest skierowana. A mogą to być zarówno klienci firmy jak i jej pracownicy, inwestorzy albo lokalna społeczność w gminie. Łatwo sobie przypomnieć sztucznie brzmiące i przerysowane spoty reklamowe skierowane do szczególnie wymagającej grupy klientów – nastolatków. Może ona też mocno przyciągać uwagę sytuacjami lub kontekstem zrozumiałym tylko dla naszej wybranej grupy. I dzięki temu powodować zamierzony efekt komercyjny.

Mówi się, że obraz jest wart tysiąc słów. A ile obrazów, w dodatku ruchomych 😉, zobaczymy w ciągu 30 sekund reklamy na YouTubie albo w telewizji? Nawet 750!!! A więc materiał video, nawet ten 6-cio sekundowy na Facebooku, potrafi nieść przekaz firmy do klientów o wiele mocniej i skuteczniej! A potwierdzeniem na to, jak mocno potrafi on zwrócić naszą uwagę i zapaść w pamięć, są przykłady wielu specyficznych słów lub kwestii z reklam wprowadzonych do języka potocznego: „Co? Kopytko!”, „Chipsy przyszły” czy „Teraz to mi to lotto!

A teraz wyobraź sobie jakie zaangażowanie klienta może spowodować interaktywny hologram 3D rozszerzonej rzeczywistości AR! Niewyobrażalne!

Dom produkcyjny – niezbędne ogniwo tworzenia filmu reklamowego wysokiej jakości!

Czyli dobra reklama może być piękna albo śmieszna, albo straszna, ale zawsze powinna być ciekawa i nietuzinkowa. Natomiast zawsze dobry film reklamowy musi być dobrze zaplanowany, świetnie wyprodukowany i dopasowany do wybranego medium – telewizji, kina, YouTube, lub Instagrama czy TikToka z pionowym kadrem. Na te elementy klienci nie zwracają uwagi, o ile są one wysokiej jakości. I tutaj pojawia się w swojej kluczowej roli dom produkcyjny – przygotowujący spot reklamowy czy animację „do Internetów”. Rozpoczyna on swoją pracę najczęściej na podstawie scenariusza reklamy lub rozrysowanego storyboardu albo nawet przebadanego animatica (próbnej wersji reklamy przetestowanej na wybranej grupie klientów). I począwszy od castingu aktorów, po dobór muzyki, lokalizacji, samo kręcenie ujęć i zdjęcia produktów poprzez przygotowanie efektów cyfrowych lub dodatkowej grafiki, aż po ostatni, właściwie najważniejszy, etap tak zwanej postprodukcji (wybór ujęć, przejścia między nimi, synchronizacja dźwięku, koloryzacja, efekty specjalne i dodatkowe animacje), dobry dom produkcyjny profesjonalnie i kreatywnie współpracuje z klientem i z agencją reklamową.

Jaki jest wymarzony efekt dobrej reklamy?

A efektem takiej współpracy są zapierające dech w piersiach i niezapomniane ujęcia z reklam oraz niepowtarzalne emocje, których doświadczają widzowie w czasie kontaktu z filmem. Emocje, które kojarzą się klientom z marką i jej produktami jeszcze długo po tym, kiedy mieli oni kontakt ze spotem reklamowym. I wtedy możemy powiedzieć o reklamie nie tylko, że jest dobra, ale wręcz świetna, zasługująca na nagrody! Na tyle, że klienci polubią ją na Facebooku czy YouTubie i wspomną o niej swoim znajomym, a do tego kupią reklamowany produkt! A reklama zdobędzie nagrodę za kreatywność lub skuteczne wspieranie wizerunku lub sprzedaży firmy.

Właśnie dlatego w M8 Production House naszym hasłem jest „Show your value to the world!”
I tworzenie zapadającej w pamięć komunikacji marketingowej, która zachwyca naszych klientów i widzów oraz przynosi firmom wymierne efekty komercyjne!

Zobacz więcej przykładów na http://m8house.com/portfolio.html

POTRZEBUJESZ ŚWIETNEGO FILMU REKLAMOWEGO, ANIMACJI CZY TREŚCI VR/AR?
WYPRODUKUJ JĄ Z NAMI! KLIKNIJ TUTAJ I WYPEŁNIJ KRÓTKI BRIEF.

Dziękuję za lekturę i zapraszam do współpracy z naszym kreatywnym zespołem.

Tomasz Kucharczyk
Chief Marketing Officer – M8 Production House Sp. z o.o.
tel. +48 504 000 990
e-mail: tkucharczyk@m8house.com

Tomasz Kucharczyk

Doświadczony Dyrektor Marketingu, specjalizujący się w zarządzaniu strategicznym i marketingowym, budowaniu wartości oraz skutecznej komunikacji z klientami B2C i B2B.